Liga znowu w Bydgoszczy!

liga
12/01/2018

18 lat trwał rozbrat miasta nad Brdą z ligowym hokejem. W niedzielę (14 stycznia) ponownie zawita on do Bydgoszczy. Na nowo powstałym Torbydzie, w ramach rozgrywek grupy północnej II ligi, zmierzą się Budowlany Klub Sportowy Bydgoszcz i Mad Dogs Sopot.

Ostatni ligowy pojedynek w Bydgoszczy odbył się w sezonie 1999/2000. Grająca wówczas w I lidze (drugi poziom rozgrywkowy) drużyna Bydgoskiego Towarzystwa Hokejowego rozgrywała swoje mecze na obiekcie przy ul. Chopina. Z powodu kłopotów finansowych nie przystąpiła jednak do kolejnej edycji rozgrywek. Niedługo po tym klub zaprzestał również szkolenia młodzieży i zawiesił swoją działalność, a jedyne w mieście pełnowymiarowe lodowisko decyzją władz miasta zostało zamknięte. Tym sposobem w mieście nad Brdą całkowicie upadł sport, który przez dekady cieszył się ogromną popularnością wśród bydgoszczan. Mimo, że w kolejnych latach wychowanków bydgoskiej szkoły hokeja można było jeszcze oglądać na taflach w całej Polsce, a w różnych amatorskich rozgrywkach występowały również bydgoskie drużyny to Bydgoszcz jako miasto zniknęła z hokejowej mapy Polski. Sam Torbyd zaś przez kilkanaście lat stał nieużywany i niszczał, aż w końcu w 2015 r. został zrównany z ziemią…

W 2014 r. natomiast grupa byłych zawodników oraz pasjonatów hokeja postanowiła reaktywować hokejową drużynę. W tym celu podjęto współpracę z Budowlanym Klubem Sportowym, który w przeszłości uczestniczył już w pisaniu historii hokeja w mieście. W latach 1978-1984 bowiem bydgoscy hokeiści występowali pod szyldem Budowlanych. W nawiązaniu do tych tradycji przy klubie powstała sekcja hokeja na lodzie, a drużyna seniorów zgłoszona została do oficjalnych rozgrywek Polskiego Związku Hokeja na Lodzie – grupy zachodniej II ligi. Swoje mecze natomiast grała w Poznaniu. Od sezonu 2015/2016, po reorganizacji ligi, ekipa BKS występuje w grupie północnej II ligi. Do tej pory jednak spotkania w roli gospodarza rozgrywała na lodowisku w Toruniu.

Niedzielny pojedynek będzie pierwszym meczem BKS rozgrywanym przed własną publicznością. Stało się to możliwe dzięki wybudowaniu nowego pełnowymiarowego lodowiska, które podobnie jak stare zyskało nazwę Torbyd. Niestety obiekt wybudowany za 23,5 mln zł, najdelikatniej mówiąc, nie jest spełnieniem marzeń hokeistów. Już na etapie projektowania bydgoskie środowisko hokejowe zwracało uwagę na niedostatki lodowiska. Władze miasta przekonywały jednak, że nowa inwestycja ma przede wszystkim spełniać rolę miejskiej ślizgawki, a nie służyć odbudowie hokeja w Bydgoszczy. Dlatego na nowym obiekcie są zaledwie 2 szatnie, a trybuny pomieszczą jedynie 297 kibiców. Gdyby w procesie projektowania i budowy słuchano rad ludzi związanych z hokejem z pewnością można było uniknąć też takich „kwiatków” jak barierki przed każdym z trzech rzędów trybun, które skutecznie utrudniają oglądanie na siedząco tego co dzieje się na tafli czy też miejsce dla sekretarza zawodów i osoby obsługującej tablice wyników, do którego dostać się można tylko od strony lodu. Nie wiadomo też czy hokeiści na stałe zagoszczą na nowym lodowisku…

W związku z niedzielnym meczem największym problemem okazała się jednak pojemność trybun. Gdy ogłoszono, że ligowy hokej znowu zagości w Bydgoszczy bardzo wielu kibiców wyraziło chęć udziału w tym historycznym wydarzeniu. Niestety biletów wystarczyło tylko dla niewielkiej części z nich. BKS wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu meczem podjął współpracę ze stacją KP SPORT, która w internecie przeprowadzi transmisję na żywo.

Powrót ligowego hokeja do Bydgoszczy zbiegł się z 26. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bydgoscy hokeiści co roku biorą czynny udział w tej akcji. Tak będzie i tym razem. Zysk z organizacji meczu przekazany zostanie bowiem Orkiestrze, a na najmłodszych kibiców, którzy zasiądą w niedzielę na trybunach Torbydu czekają dodatkowe atrakcje.

Hokeiści BKS liczą na udany debiut przed własną publicznością. Szczególnie, że w obecnym sezonie idzie im naprawdę dobrze. Do tej pory wygrali cztery mecze, a przegrali tylko jeden i prowadzą w tabeli grupy północnej II ligi. Wygrywając w niedzielę umocnią się na pozycji lidera przed dwoma kolejnymi meczami wyjazdowymi. Początek spotkania o godz. 13.